dekoracje

Jak urządzić salon 40 m – Poradnik

Planowanie wystroju wnętrz jest jednym z najważniejszych aspektów przy organizowaniu swojego mieszkania. Szczególnie ważnym pomieszczeniem jest salon, ponieważ to w nim spędzamy najwięcej czasu z rodziną czy przyjaciółmi. W niniejszym poradniku przedstawimy jak urządzić salon 40 m, aby był funkcjonalny i estetyczny.

Dopasowanie stylu do wymiarów

Zalety niewielkich salonów

Pomieszczenia o mniejszych wymiarach oferują mnóstwo zalet i sposobów na urządzenie. W mniejszych wnętrzach użytkownicy mogą poczuć się bardziej zrelaksowani i spokojni, ponieważ nie odczuwają presji związanej z dopełnieniem pustej przestrzeni. Co więcej, wnętrzarskie perełki w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni są łatwiej dostrzegalne, dzięki czemu sztuka i design są bardziej doceniane.

Dopasowanie stylu do wymiarów

Gdy zaczynamy urządzać salon, powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. rozmiar pomieszczenia. W przypadku salonu o powierzchni 40 m2 nie warto przesadzać z ilością mebli. Najlepszym wyborem będzie styl minimalistyczny lub ponadczasowe, a więc proste linie i klasyczne kolory. Należy unikać zbyt ciężkich i gabarytowych form, meble powinny być zgodne z wymiarami pomieszczenia.

Holenderski minimalizm w salonie 40 m

Jeden z najmodniejszych obecnie trendów to styl holenderskiego minimalizmu. Charakteryzuje się on jasnym oświetleniem, białymi powierzchniami, prostymi liniami i skandynawskim minimalizmem. Taki wystrój idealnie sprawdzi się w przypadku salonu o mniejszych wymiarach. Wzornictwo w tym stylu można łatwo połączyć z minimalną ilością mebli i ponadczasowym designem.

Przytulny klimat w salonie

Jeśli chcielibyśmy stworzyć bardziej przytulny klimat w naszym salonie, warto zdecydować się na klasyczny wystrój. Układ mebli powinien być ergonomiczny i funkcjonalny, z wykorzystaniem bieli, brązów, beżów i jasnych szarości. Aby salon nie sprawiał wrażenia ciemnego i przygnębiającego, warto dodać kilka dekoracyjnych kolorów, dbając jednocześnie o ich harmonijną kompozycję.

Meble do salonu 40 m

Sofa

Dominującym meblem w salonie powinna być wygodna sofa, która będzie służyła do relaksu po ciężkim dniu pracy. W przypadku niewielkich pomieszczeń, warto wybrać narożnik – pozwoli on na wykorzystanie całego miejsca. Kolor sofy powinien być uniwersalny, zgodny zarówno z kolorystyką ścian, jak i podłogi. Jednym z najnowszych trendów jest sofa z funkcją spania, która idealnie wpisuje się w minimalistyczny styl projektowania wnętrz.

Regał

Drugim ważnym elementem wystroju salonu jest regał. Zdecydowanie warto zainwestować w model, który składa się z kilku modułów, dzięki czemu można go dowolnie zmieniać i dostosować do potrzeb. Regał nie powinien dominować w pomieszczeniu a powinien być dodatkiem do wystroju.

Stół z krzesłami

Stół z krzesłami w salonie powinien być elegancki i praktyczny. Podobnie jak w przypadku sofas, najlepszym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń jest narożnikowym stołem lub stolik kawowy. W stylu minimalistycznym warto zainwestować w stół wyprodukowany z lekkich materiałów. Ostatnio krzesła z plastikowych materiałów do salonu stają się coraz bardziej popularne – modny charakter dodaje pomieszczeniu lekkości i nowoczesności.

Półki i komody

W salonie warto zainwestować także w półki, szafki czy komody, które posłuża nie tylko jako dekoracje ale również schowek na potrzebne rzeczy. Jednakże, nie powinno ich być zbyt dużo, a ich kolory powinny przyciągać uwagę w subtelny sposób.

Praktyczne rozwiązania

Oświetlenie

Niezwykle ważne w salonie jest oświetlenie. Najlepszym wyborem dla mniejszych pomieszczeń jest jasne i niezbyt intensywne oświetlenie. W skandynawskim stylu można wykorzystać żyrandol lub kilka kinkietów, które ożywią pomieszczenie. W przypadku salonu 40 m2 warto także zainwestować w lampy podłogowe z możliwością regulacji kąta padania światła.

Kurtyny i rolety

Kurtyny lub rolety to również bardzo ważne elementy salonu. Muszą się one znajdować w odpowiedniej harmonii z kolorem ścian i mebli. W przypadku mniejszych pomieszczeń, lepiej zrezygnować z ciężkich i bardzo rozległych zasłon i zdecydować się na subtelny materiał zasłonowy. Jeśli salon ma niewielkie okna, warto pozostawić je bez dekoracji okiennych, co doda dodatkowej przestrzeni i zwiększy ilość światła słonecznego, wpadającego do pokoju.

Podłoga

Podłoga to kolejny ważny element wnętrza. W salonie 40 m2 najlepszym wyborem będą podłogi drewniane, stylizowane na wygląd desek. Ich kolor powinien być czytelnie dopasowany do koloru mebli. Należy unikać kalafonów i ciemnych podłóg, które mogą zaciemnić wnętrze.

FAQs

Jakie dodatki warto mieć w salonie?

Warto zainwestować w kilka dekoracyjnych poduszek, narzut na sofy czy wyjątkową lampę – te elementy dodają ciepła i przytulności do wnętrza.

Jaki kolor ścian wybrać w salonie?

Na ścianach warto zastosować jasne i pastelowe kolory, ponieważ powiększą one optycznie pomieszczenie. Szarość będzie modna przez długi czas. Można także zdecydować się na jedną ścianę w mocnym i kontrastującym kolorze jako element ozdobny.

Czy powinienem zainwestować w dywan?

Tak, warto zastanowić się nad dywanem – ożywi on salon i nada mu przytulnego klimatu. Najlepszym wyborem będą dywany w jasnych kolorach, najlepiej w odcieniach beżowych lub szarych.

Podsumowanie

Urządzanie salonu 40 m będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziemy pamiętać o prostym i minimalistycznym stylu. Nie warto przesadzać z ilością mebli i dekoracji – salon powinien odzwierciedlać nasz styl życia oraz być funkcjonalny i przyjazny dla naszych gości. Zastosowanie kilku praktycznych rozwiązań, takich jak dodatkowe źródła oświetlenia czy proste meble, pozwoli nam na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz na stworzenie idealnego miejsca do relaksu po ciężkim dniu pracy.