dekoracje

Jak urządzić salon z galerią – poradnik dla początkujących

Salon z galerią to przestrzeń, która z jednej strony pełni funkcję salonu, a z drugiej służy jako przestrzeń wystawowa dla dzieł sztuki. Takie połączenie pozwala na stworzenie wyjątkowej, eleganckiej i kreatywnej przestrzeni, która będzie wyróżniać się na tle innych salonów. Jest to idealne rozwiązanie dla miłośników sztuki, którzy chcieliby połączyć piękno z funkcjonalnością. W tym poradniku podpowiemy, jak urządzić salon z galerią, aby był piękny i praktyczny.

Salon jak urządzić galeria – krok po kroku

Krok 1: Wybór odpowiedniej przestrzeni

Pierwszym krokiem jest wybór idealnego miejsca na salon z galerią. Ważne, aby była to przestrzeń, która ma odpowiednie wymiary i jest odpowiednio oświetlona. Chodzi o to, aby dzieła sztuki były dobrze widoczne, a jednocześnie pozostawiały wystarczającą przestrzeń na meble i akcesoria.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Wymiary – powinny wynosić minimum 20 m², jednak najlepiej, aby to była przestrzeń większa, najlepiej około 40 – 50 m².
 • Okna – warto postawić na duże okna, aby w salonie było dużo naturalnego światła. Idealnie, jeśli salon będzie mieć okna od podłogi do sufitu.
 • Kolor ścian – najlepiej, aby ściany były jasne, w odcieniach bieli lub szarości, aby nie przesłaniały dzieł sztuki.

Krok 2: Wybór mebli

Drugim krokiem jest wybór mebli i akcesoriów, które będą pasować do stylu salonu z galerią. Wszystko powinno być funkcjonalne, a jednocześnie dobrej jakości, aby sprostać wymaganiom użytkowników.

Ważne, aby zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Komfort – meble powinny być wygodne i ergonomiczne, dostosowane do potrzeb użytkowników.
 • Styl – meble powinny być dopasowane do stylu salonu z galerią. Najlepiej postawić na meble nowoczesne, minimalistyczne, ale jednocześnie eleganckie.
 • Funkcjonalność – meble powinny mieć odpowiednie rozmiary, aby nie przeszkadzały w przechodzeniu po salonie, a jednocześnie były pojemne i przydatne w codziennym użytkowaniu.

Krok 3: Wybór dzieł sztuki

Trzecim krokiem jest wybór dzieł sztuki, które będą zdobiły nasz salon z galerią. To właśnie dzięki sztuce salon nabierze charakteru i stylu, a jednocześnie stanie się bardziej wyjątkowy.

Przy wyborze dzieł sztuki warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Autor – warto wybierać dzieła sztuki autorstwa renomowanych artystów.
 • Technika – warto wybierać dzieła sztuki o różnych technikach, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, aby były to dzieła utrzymane w podobnym stylu.
 • Tematyka – warto wybierać dzieła sztuki pasujące do charakteru salonu.

Krok 4: Oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowe w salonie z galerią. Właśnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu dzieła sztuki będą wyglądały lepiej, a cały salon nabierze zupełnie innego charakteru.

Ważne, aby zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Światło dziennie – warto postawić na duże okna i rolety, aby regulować ilość światła wpadającego do salonu.
 • Oświetlenie sztuczne – warto zainwestować w specjalne lampy, które będą dostosowane do oświetlenia dzieł sztuki. Najlepiej, aby były to światła o niemalże neutralnej barwie, które nie wpływają na barwy dzieł sztuki.

Faq

Jakie materiały warto wykorzystać w salonie z galerią?

Warto postawić na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, szkło. Powinny one być dopasowane do kolorów i stylu salonu.

Jakie kolory wybrać do salonu z galerią?

Najlepiej postawić na jasne kolory, takie jak biel, jasny szary, błękity. Dzięki temu dzieła sztuki będą jeszcze bardziej widoczne.

Czy muszę posiadać wiele dzieł sztuki w salonie z galerią?

Nie, nie musisz. Wystarczą dwa lub trzy, najważniejsze, aby były one dopasowane do siebie i do stylu salonu.

Podsumowanie

Salon z galerią to wyjątkowa i kreatywna przestrzeń, która z jednej strony służy jako salon, a z drugiej jako przestrzeń wystawowa dla dzieł sztuki. Dzięki temu połączeniu można stworzyć przestrzeń, która będzie wyróżniać się na tle innych salonów. Aby salon z galerią był piękny i praktyczny, należy przestrzegać kilku zasad m.in. wybrać odpowiednią przestrzeń, meble i akcesoria, dzieła sztuki oraz odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu salon z galerią będzie miejscem, które będzie przyciągać uwagę i zachwycać swoim stylem.