wystrój wnętrz

Jaki kolor do kuchni feng shui – zasady i pomysły

Co to jest feng shui?

Feng shui to starożytna chińska sztuka aranżacji wnętrz, która ma na celu harmonizowanie przestrzeni wokół nas, by wprowadzić w nią pozytywną energię. Według filozofii feng shui, harmonia w naszym otoczeniu przekłada się bezpośrednio na komfort i równowagę w naszym życiu.

Jakie są zasady feng shui w kuchni?

W kuchni, zgodnie z zasadami feng shui, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Kolory

Według feng shui, odpowiednie kolory w kuchni to te, które wprowadzają harmonię i równowagę. W przypadku kuchni, zaleca się stosowanie kolorów ziemi, takich jak odcienie brązu, beżu czy jasnego żółtego. Te kolory kojarzą się z naturalnymi materiałami oraz ze zdrowiem i ożywieniem.

Jaki kolor do kuchni feng shui? Z pewnością ziemia, beże i jasne żółcie. Kolory te wprowadzą do przestrzeni ciepło i jednocześnie znajdziesz w nich spokój i równowagę, co jest istotne w miejscu, w którym gotujemy i jemy.

Oświetlenie

Zdaniem specjalistów feng shui, w kuchni powinno być dużo światła naturalnego. Jeżeli masz okna, dokonaj ich optymalizacji – zasłony powinny być wykonane z jasnych, lekkich materiałów, które wpuszczą jak najwięcej światła do pomieszczenia. Jeśli nigdy nie masz dość naturalnego światła, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w lampy i kinkiety. Pamiętaj, aby były wystarczająco mocne, ale nie rzucały na siebie cieni.

Porządek i czystość

Porządek to kluczowa sprawa w feng shui. W kuchni powinno się unikać bałaganu, który blokuje przepływ pozytywnej energii. Stąd też warto zadbać o dobrze zaprojektowane szafki oraz półki, w których wszystkie talerze, garnki i inne przedmioty będą miały swoje miejsce. Kiedy zobaczysz, że kuchnia jest schludna, bardziej zaczniesz cenić czas spędzony wacky dezynfekujące jej wnętrze, wycieraj blaty i podłogę.

Dodatki

Dodatki w kuchni również odgrywają ważną rolę. W feng shui, elementy drewniane symbolizują rozwój i wzrost, co jest szczególnie ważne w kuchni – miejscu, w którym przyrządzamy smaczne i zdrowe posiłki dla swojej rodziny. W kuchni warto zatem postawić na akcesoria drewniane, np. deski do krojenia czy miski. Warto też zadbać o rośliny doniczkowe, których zielone liście wprowadzą do wnętrza pozytywną energię.

Jaki kolor do kuchni feng shui – kilka pomysłów

Kolor beżowy

Beżowy kolor to jeden z najpopularniejszych odcieni wśród zwolenników feng shui. Beż kojarzy się z naturalnymi materiałami oraz przywołuje na myśl ciepłe odcienie ziemi. Kuchnia w beżowej tonacji może wyglądać bardzo elegancko i przytulnie jednocześnie.

Kolor jasnego żółtego

Jasny żółty to kolor kojarzący się ze słońcem. Jest to odcień, który wprowadza do wnętrza radość i optymizm, co może być szczególnie ważne w kuchni, gdzie często mamy do czynienia z nudnymi codziennymi obowiązkami. Kuchnia w jasnożółtych barwach będzie miała na pewno niesamowity, pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Kolor brązowy

Brąz to kolor, który kojarzy się z naturą i ziemią. To jeden z najczęściej używanych kolorów w feng shui, ponieważ wprowadza do pomieszczenia spokój i harmonię. Kuchnia w odcieniach brązu może być bardzo nowoczesna, ale jednocześnie przytulna i komfortowa.

Kolor zielony

Zieleń to kolor, który wprowadza do wnętrza spokój i równowagę. Dlatego też kuchnia w odcieniach zieleni jest pomysłem, na który warto się zdecydować, jeżeli chcemy zapanować nad chaosem i stresem. Zielone ściany, meble czy dodatki, będą idealnie komponować się z drewnem, co jest debate inwestycji, ponieważ drewno w feng shui to symbol wzrostu i rozwoju.

Podsumowanie

Zgodnie z zasadami feng shui, kuchnia powinna wprowadzać harmonię i równowagę. Kolorystyka, oświetlenie, porządek i dodatki – to wszystko ma wpływ na energię, którą wraz z jedzeniem przyswajamy. Wybierając kolor do kuchni feng shui, warto postawić przede wszystkim na odcienie ziemi, takie jak beż, brąz czy jasny żółty, które wprowadzą harmonię i spokój oraz zadbają o dobre samopoczucie w kuchni.