wystrój wnętrz

Jaki kolor kafelek do kuchni?

Kuchnia jest sercem domu, które odzwierciedla styl życia domowników i musi być praktyczna, czysta i piękna. Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych kuchni są płytki na ścianach – ale jaki kolor kafelek wybrać? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów i wskazówek na temat wyboru kolorów kafelków do kuchni.
Kolory kuchenne
Najpierw należy zastanowić się, jakie kolory lubimy i jakie są nasze preferencje stylistyczne. W kuchni warto zachować spójność ze stylem całego mieszkania lub domu, ale nie ma tu ściśle określonych reguł. Często wybierane są klasyczne i niezawodne kolory jak biały, szary, beżowy lub brązowy. Odcienie pastelowe, jak błękit lub kremowy, wprowadzą do wnętrza spokój i delikatność. Natomiast kolory ciepłe, takie jak czerwień lub pomarańcz, dodadzą kuchni energii i witalności.
Kontrast
Kafelek w kuchni nie musi być jednolity – można połączyć różne kolory lub wzory kafli. Ważne jest, aby dobierać kolory kontrastujące zmeblowaniem kuchennym i innymi elementami wystroju. Na przykład, dobrze skontrastować białe szafki kuchenne z czarnymi kafelkami. Kolorystyka zarówno mebli, jak i wykończenia podłóg powinna być skoordynowana z kolorem płytek kuchennych.
Jasne vs. ciemne kolory
Kafle w jasnych odcieniach świetnie rozświetlą kuchnię, których okno wychodzi na północ. Jasne kolory dodają przestrzeni i optycznie powiększają pomieszczenie. Ciemne kolory z kolei pasują do większych kuchni, które mają duże ilości naturalnego światła. Można je połączyć z jasnymi elementami wystroju, by stworzyć spójny wystrój.
Kafle ze wzorem
Jeśli lubimy bardziej dekoracyjne rozwiązania, warto zastanowić się nad kafelkami ze wzorem. Do kuchni doskonale pasują stylizowane wzory, geometryczne kratki czy drobne motywy florystyczne. Ważne jest, jednak by wzory były dobrane do całości wystroju i nie przytłaczały pomieszczenia.
Podsumowanie
Ostatecznie, wybór koloru kafli zależy od indywidualnych gustów, stylu wystroju i wielkości kuchni. Warto podejść do tematu kreatywnie, by stworzyć aranżację, która będzie oddawała indywidualny charakter domu i przede wszystkim będzie funkcjonalna. Brak uniwersalnej zasady na jaki kolor kafelek do kuchni odzwierciedla tylko fakt, jak trudny jest to wybór – ale miejmy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w podjęciu decyzji!