wystrój wnętrz

Jaki kolor blatu do kuchni wybrać?

Przy remoncie kuchni należy wybrać wiele elementów, które złożą się na ostateczny wygląd wnętrza. Jednym z ważniejszych jest kolor blatu. Jak więc wybrać odpowiedni kolor blatu do kuchni? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Analiza stylu wnętrza
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze koloru blatu, warto zastanowić się nad stylem, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blatów, a każde z nich ma inne właściwości i wpasowuje się w inny styl.
Jeśli chcemy uzyskać nowoczesny styl, warto zdecydować się na blat w kolorze szarym lub czarnym. Natomiast, jeśli celujemy w bardziej tradycyjny styl, dobrym wyborem na blaty będą odcienie beżu lub brązu.
Kolor ścian
Należy również pamiętać, że dobór koloru blatu do kuchni musi być dopasowany do koloru ścian. Jeśli ściany są w jasnych tonacjach, lżejsze blaty będą idealnie pasować. Natomiast ciemniejsze ściany będą dobrze komponować się z kontrastującymi blatem.
Kolor mebli
Innym czynnikiem, który wpływa na wybór koloru blatu do kuchni, są meble. Wnętrza, w których dominują ciemne, drewniane meble, świetnie komponują się z jasnymi, naturalnymi blatem. Jeśli natomiast meble są w jasnych tonacjach, warto postawić na kontrasty i zdecydować się na ciemniejszy blat.
Rodzaj blatu
Kolor blatu do kuchni warto również dopasować do jego rodzaju. Blaty granitowe idealnie sprawdzą się w kuchniach w kolorze jasnym. Natomiast blaty z drewna, zwłaszcza w ciemnych odcieniach, idealnie komponują się z jasnymi meblami.
Dodać akcent kolorystyczny
Jeśli jednak zależy nam na czymś wyjątkowym w naszej kuchni, warto postawić na akcent kolorystyczny. Może to być np. blat z marmuru o ciekawym wzorze lub w kontrastowym kolorze.
Podsumowanie
Jak widać, wybór koloru blatu do kuchni zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, kolor ścian, meble czy rodzaj blatu. Koniecznie należy zadbać o to, aby wybór był w pełni dopasowany do reszty elementów. Pamiętajmy także, że zawsze można postawić na coś niebanalnego i podkreślić swój indywidualny styl.