Poradnik

Jak dobrać meble do salonu – poradnik

Planując aranżację wnętrza, niezwykle istotne jest odpowiednie ustawienie mebli. Szczególną wagę przywiązuje się do salonu, jako miejsca, w którym spędza się czas z rodziną i bliskimi. Jak więc dobrać meble do salonu? W artykule tym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak dobrać meble do salonu – krok po kroku

Krok 1: Pomiar przestrzeni

W pierwszej kolejności warto zmierzyć powierzchnię salonu oraz dokładnie poznać według jakiego klucza został zaprojektowany. Ważne jest, aby przestrzeń była odpowiednio wykorzystana. Pamiętaj, im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze meble.

Krok 2: Kolorystyka

Wybór kolorystyki mebli powinien zależeć od wielkości pomieszczenia, stylu, jaki chcemy uzyskać oraz własnych upodobań. Pamiętajmy, że kolory ciemne optycznie pomniejszają wnętrze, a jasne je powiększają. Jeśli mamy wątpliwości, warto postawić na bezpieczne rozwiązania, takie jak meble w odcieniach szarości czy bieli.

Krok 3: Wybór sof oraz foteli

Sofa to serce salonu, dlatego też powinniśmy poświęcić na nią szczególną uwagę. W przypadku małych przestrzeni polecamy rozmiary dwuosobowe lub narożniki. W większych salonach sprawdzą się trzyosobowe sofy. Należy pamiętać, że kształt sofy powinien być przede wszystkim ergonomiczny i dostosowany do potrzeb domowników.
Fotele to także ważny element salonu, mający za zadanie uzupełnić aranżację i zapewnić wygodne miejsce do siedzenia. W przypadku małych salonów, warto wybrać modele niewielkich rozmiarów lub posadzić je na podwyższeniu, co optycznie powiększy wnętrze.

Krok 4: Wybór stolików kawowych

Stolik kawowy to centralny punkt w salonie, na którym odstawiamy między innymi herbatę, kawę czy przekąski dla gości. Powinniśmy wybierać modele dostosowane do wielkości salonu oraz stylu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku mniejszych przestrzeni warto postawić na mniejsze modele, które można schować podczas niekorzystania z nich.

Krok 5: Wybór regałów i szaf

Regały i szafy są niezwykle ważnym elementem salonu, umożliwiającym przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. Należy wybierać modele dopasowane do stylu aranżacji i wielkości pomieszczenia.

Jak dobrać meble do salonu – FAQ

Czy meble w ciemnych kolorach nadają się do małych salonów?

Meble w ciemnych kolorach optycznie pomniejszają pomieszczenie, dlatego też lepiej zdecydować się na modele w jasnych odcieniach.

Czy warto oszczędzać na sofie?

Sofa to serce salonu i powinna być trwała oraz wygodna. Warto zainwestować w dobry model, który posłuży nam przez długie lata.

Czy w każdym salonie muszą być fotele?

Nie, fotele to uzupełnienie aranżacji, dlatego też w niektórych przypadkach można zrezygnować z nich na rzecz większej ilości miejsca do siedzenia na sofie.

Podsumowanie

Dobrze dobrana aranżacja mebli to klucz do stworzenia przestrzeni nowoczesnej i komfortowej. Warto przed wyborem mebli dokładnie zapoznać się z wymiarami pomieszczenia oraz zwrócić uwagę na kolorystykę mebli i styl aranżacji. Pamiętajmy, że salon to przestrzeń, w której spędzamy czas z bliskimi, warto więc zainwestować w wygodne meble, które zapewnią komfort i funkcjonalność.