wystrój wnętrz

Taras przy domu

Taras przy domuTaras to pozioma powierzchnia, która jest niejako „przedłużeniem” domu, pełni on funkcję zarówno rekreacyjną i wypoczynkową, jak również reprezentacyjną. Taras może znajdować się na parterze domu, wychodzi wówczas do ogrodu, może być zlokalizowany pod fragmentem stropu, czyli w tzw. podcieniu lub też może być umiejscowiony na piętrze, dachu, poddaszu i wówczas otoczony jest balustradą. Nierzadko tarasy są zadaszone, by chronić przed deszczem lub ostrym słońcem. Tarasy na wyższych kondygnacjach usadowione są na stropach, pod którymi mieszczą się powierzchnie mieszkalne, a nie jak to jest z balkonami, które są niejako „zawieszone” po bokach domu.
Tarasy to świetny pomysł na działkach o nierównym, pochyłym gruncie, bowiem idealnie porządkują przestrzeń ogrodową. Tworzą ciekawą koncepcję i są idealnym pomysłem na podział powierzchni na różne poziomy, które potem można odpowiednio zagospodarować. Pozwalają również zachować harmonię oraz dobrą komunikację pomiędzy domem a ogrodem.
Taras nierzadko pełni funkcję letniej jadalni, dlatego warto dobrze przemyśleć jego położenie. Dość częstym rozwiązaniem jest umiejscowienie tarasu tuż przy salonie, jednak można rozpatrzyć też inne opcje, choćby usytuowanie go w pobliżu kuchni, czy jadalni. Ciekawym wyborem może być położenie tarasu przy sypialni lub przy pokoju kąpielowym, wówczas daje możliwość korzystania z letnich słonecznych dni zaraz po przebudzeniu. Można na przykład posiedzieć skąpanym w pierwszych promieniach słońca i raczyć się kubkiem aromatycznej kawy.
Tarasy kojarzą się z cudowną pogodą, letnim wypoczynkiem, pięknie zaaranżowaną przestrzenią i otoczeniem, dlatego warto zainwestować w kwitnące kwiaty, ciekawe rośliny i wygodne meble, którymi można udekorować tą wyjątkową przestrzeń.